Njesite paramilitaresh dhe policesh me kohe te pjesshme u formuan dhe moren pjese ne Holokaust dhe krime te tjera. Mudansa ba dala ikus pájina ne'e nian iha 28 de Janeiru de 2020, 03h43min. [6] Letonezet dhe Livonianet jane banoret autoktone te Letonise. English 6 203 000+ articles Español 1 645 000+ artículos La Letonia (Latvija in letun) a l'è un paés del nord-est de l'Europa.. A l'è tacada a l'Estonia, a la Rüssia, a la Bielurüssia, a la Lituania.El Mar Baltich al bagna i sò cost. Perfaqesuesi gjeneral i Gjermanise August Winnig formalisht dorezoi pushtetin politik te qeveria e perkohshme letoneze me 26 nentor. Ne praktike, ama, ky emancipim ishte avantazhues per pronaret e tokave dhe fisniket, duke qene se i shpronesonte fshataret nga toka e tyre pa kompensim. Sipërfaqja e përgjithshme e Letonisë është 64,589 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 57 00 V, 25 00 L dhe 63,589 km 2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 1,000 km 2 ujë. Në nentor 2012, të tre vendet u pajtuan për krijimin e një stafi ushtarak të përbashkët në 2013. Letonia eshte nje shtet unitar i ndare ne 119 njesi administrative, nga te cilat 110 jane bashki dhe 9 jane qytete. Numrin më të madh të popullësisë së Letonisë e përbëjnë letonezët, 59.4%.Rol të rëndësishëm kan luajtur edhe rusët, të cilët Marerin pjesë me 27.6%. Kapitullimi i Estonise dhe Livonise ne vitin 1710 dhe Traktati i Nystadit, qe i dhane fund Luftes se Madhe Veriore ne 1721 i dha Vidzemen rusise. Nje klase fermeresh te pavarur u formua pasi reformat lejuan fshataret te ri-blinin tokat e tyre, edhe pse perseri shume fshatare pa toke mbeten. Ne shekullin e 17-te dhe fillim-shekullin e 18-te, Komonuellthi Polako-Lituanez, Suedia, Rusia luftonin per supremaci ne Baltikun lindor. Edhe pse dukati ishte vasal i Polonise, ruajti nje grade te konsiderueshme autonomie dhe perjetoi nje epoke te arte ne shekullin e 16-te. Ne fund te 2018, Arkiva Kombëtare e Letonisë publikoi një indeks alfabetik të 10,000 personave te rekrutuar si agjente ose informatore nga KGB-ja sovjetike. Pjesa më e madhe e relievit është terren i rrafshët e i ulët. Kishte nje nderprerje te luftimeve, pervec veprimtarive partizane, deri pas rrethimit te Leningradit qe perfundoi me janar 1944 kur trupat sovjetike perparuan, duke u futur ne Letoni ne korrik dhe duke marre Rigen me 13 tetor 1944. Pas permbylljes se paktit Molotov-Ribbentrop, shumica e gjermaneve baltike u larguan nga Letonia me marreveshje te qeverive te Ulmanis dhe asaj gjermane nen programin Heim ins Reich (politike e jashtme e ndjekur nga Hitleri me qellim zhvendosjen e gjermaneve etnik brenda territoreve te kontrolluara nga Gjermania Naziste). Edhe pse popullsia vendase kishte kontakte me boten e jashtme prej shekujsh, ata u bene me te integruar ne sistemin socio-politik te europes ne shekullin e 12-te. Zgjedhje u mbajten me vetem nje kandidat qe ishte pro-sovjetik per shume pozicione te ndryshme. Letonia është një nga kontribueset më të mëdha të operacioneve ndërkombëtare ushtarake për frymë. Bashkëpunimi i përbashkët nordik-baltik përfshin programin arsimor NordPlus si dhe programe të tjera në fusha të ndryshme. Papa Celesti III kishte therritur nje kryqezate kunder paganeve ne Europen Veriore me 1193. Ata vendosën një Komitet të Shpëtimit Kombëtar për të uzurpuar funksionet qeveritare. Pas luftes Livoneze (1558-1583), Livonia (Letonia) ra nen sundimin polako-lituanez. Sekretariati i Partneritetit të Dimensionit Verior për Kulturën do të vendoset në Riga. Kerkesat per vetevendosje ishin fillimisht te kufizuara ne autonomi, derisa nje vakum u krijua nga Revolucioni Rus i 1917, ndjekur nga Traktati i Brest-Litovsk midis Gjermanise dhe Rusise ne mars 1918, dhe me pas armepushimi i Aleateve me Gjermanine me 11 nentor 1918. Kryqezatore gjermane u derguan, ose sic ka me shume gjasa, shkuan vete ashtu sic njiheshin qe benin. Letonia prodhoi trena,anije, minibuse, motocikleta, telefone, radio, motorre elektrik dhe me djegie te brendshme, tekstile, mobilie, veshje, canta dhe valixhe, kepuce, instrumente muzikore, ora dhe nje liste te gjate me produkte te tjera. Letonia është pjesë e zonës Schengen dhe iu bashkua Eurozonës më 1 janar 2014. Megjithate, si pasoje e sundimit rus (1710-1918) dhe me vone te pushtimit sovjetik, Letonia ka ne perberje nje numer ta madh rusesh etnik (26.9%),[7] disa prej te cileve (14.1% e banoreve te Letonise) nuk kane marre shtetesine, duke i lene pa shtetesi fare. Në kryeqytetin Riga, gjenden 37 ambasada të huaja dhe 11 organizata ndërkombëtare. Këshilli Baltik është forumi i përbashkët i Asamblesë Baltike ndërparlamentare dhe Këshillit Baltik të Ministrave ndërqeveritar. Inovacioni dhe produktiviteti ne rritje cuan ne rritje shume te shpejte te ekonomise, por ajo vuajti pasojat e Depresionit te Madh. Etimologjia Prononcimi Sinonime Antonime Fjalë rrjedhëse Në … Este texto é disponibilizado nos termos da licença Atribuição-CompartilhaIgual 3.0 Não Adaptada (CC BY-SA 3.0) da Creative Commons; pode estar sujeito a condições adicionais.Para mais detalhes, consulte as condições de utilização. Lituanezët janë një popull balltik. Në veri, gjiri i Finlandës e ndan nga Finlanda dhe Deti Baltik e ndan në perëndim nga Suedinë. Gjate Luftes se Madhe Veriore (1700-1721), deri ne 40% te letonezve vdiqen nga uria dhe semundjet. Zona e Latgales mbeti pjese e Komonuellthit Polako-Lituanez deri me 1772, kur u be pjese e Rusise. Letonia ka 1,957,200 banore dhe nje territor prej 64,589 km katror. Sovjetiket i trajtuan ashper armiqte - para Operacionit Barbarossa, ne me pak se nje vit te pakten 34,250 letoneze u vrane ose u debuan. Latvia has 1,957,200 inhabitants and a … Ne vitin 900 p.K. Letonia bashkëpunon me Lituaninë dhe Estoninë në disa iniciativa tripalëshe mbrojtëse: Bashkëpunimet e ardhshme do të përfshijnë shfrytëzimin e përbashkët të infrastrukturës kombëtare për qëllime stërvitore (BALTTRAIN) dhe formimin kolektiv të kontigjenteve me madhësi të një batalioni për përdorim në Forcën e Reagimit të Shpejtë të NATO. Letónia situa-se na margem oriental do mar Báltico sobre o nível da parte noroeste da plataforma do Leste Europeu, entre a Estónia e a Lituânia ; também faz divisa com a Rússia. Files are available under licenses specified on their description page. Albert llegó a Riga en 1200 con 23 barcos y 500 soldaos cruzaos. All structured data from the file and property namespaces is available under the Creative Commons CC0 License; all unstructured text is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. [2] Letonishtja dhe lituanishtja jane te vetmet gjuhe te mbijetuara nga Gjuhet baltike. It is bordered by Estonia to the north, Lithuania to the south, Russia to the east, Belarus to the southeast, and shares a maritime border with Sweden to the west. Si pasojë, shumica e banorëve etnik jo-letonezë nuk përfituan qytetarinë letoneze duke qenë se as ata dhe as prindërit e tyre nuk kishin qenë ndonjëherë qytetarë të Letonisë, duke u bërë kështu pa qytetari fare ose qytetarë të ish republikave të tjera sovjetike. Tallinn (/ ˈ t ɑː l ɪ n, ˈ t æ l ɪ n /; Estonian: [ˈtɑlʲˑinˑ]; names in other languages) is the capital, primate and the most populous city of Estonia.Located in the northern part of the country, on the shore of the Gulf of Finland of the Baltic Sea, it has a population of 437,619 in 2020. Tetëshja nordike-baltike është bashkëpunimi i qeverive të Danimarkës, Estonisë, Finlandës, Suedisë, Norvegjisë, Islandës, Letonisë, dhe Lituanisë. Akoma sot, ka 290,660 persona pa asnjë qytetari, që përbëjnë 14.1% të popullsisë. Ne total 50,000 gjermane baltik u larguan deri ne afatin qe ishte dhjetori i vitit 1939, 1,600 qendruan per te mbyllur bizneset ose pune qe mund te kishin mbetur dhe 13,000 zgjodhen te qendronin ne Letoni. Letonia (în letonă Latvija, pronunție letonă: /ˈlat.vi.ja/), oficial Republica Letonia (în letonă Latvijas Republika), este o țară în regiunea Baltică a Europei de Nord, una dintre cele trei Țări Baltice. Letonia merr pjesë në disa qendra të ekselencës së NATO: bashkëpunimi civil-ushtarak në Hollandë, mbrojtja bashkëpunuese kibernetike në Estoni dhe siguria e energjisë në Lituani. Ka patur raporte të abuzimit të policisë me të arrestuarit, kushteve të këqija në burgje dhe mbipopullimit, korrupsionit në drejtësi, diskriminimit ndaj femrave, incidente të dhunshme ndaj minoriteteve etnike dhe dhunë shoqërore e incidente të diskriminimit të qeverisë ndaj homoseksualëve. Ky operacion dha efektin e deshiruar duke ulur veprimtarine partizane anti-sovjetike. Me 1282, Riga, dhe me vone qytetet e Cēsis, Limbaži, Koknese dhe Valmiera u bene pjese e Liges Hansatike. Letonezet e Rinj u eklipsuan gjeresisht nga Rryma e Re, nje levizje e gjere politike dhe shoqerore majtiste, ne vitet 1890. Presidenti zgjidhet nga Saeima nëpërmjet zgjedhjeve të tjera, të cilat po ashtu mbahen një herë në 4 vite. Gjithashtu, Letonia mori pjesë në operacionin e drejtuar prej SHBA në Irak (2003-2008) dhe misione të OSBE në Gjeorgji, Kosovë dhe Maqedoni. Pas luftes Polako-Suedeze, Livonia veriore (duke perfshire Vidzemen) u vendos nen sundimin suedez. Nje jave me vone, ne 1 shtator 1939 Gjermania dhe nje jave me vone ne 17 shtator, Bashkimi Sovjetik, pushtuan Polonine. Per vitin 2014 vendi u rendit i 46-i ne Indeksin e zhvillimit njerëzor dhe si nje vend me te ardhura te larta me 1 korrik 2014. Bashkëpunimi ndërparlamentar i Asamblesë Baltike dhe Këshillit Nordik u nënshkrua në 1992 dhe që nga 2006 mbahen takime vjetore dhe po ashtu takime të rregullta në nivele të tjera. L'añu siguiente l'Alemaña Nazi atacó la Xunión Soviética y ocupó Letonia'l 10 de xunu de 1941. Hiri handi batzuetan, letoniarrak baino gehiago dira … Albania | Andorra | Armenia2 | Austria | Azerbaijan1 | Belarus | Belgium | Bosnia and Herzegovina | Bulgaria | Croatia | Cyprus2 | Czech Republic | Denmark | Espanya| Estonia | Finland | France | Georgia1 | Germany | Greece | Hungary | Iceland | Ireland | Italy | Kazakhstan1 | Latvia | Liechtenstein | Lithuania | Luxembourg | R. Macedonia | Malta | Moldova | Monaco | Netherlands | Norway | Poland | Portugal | Romania | Russia1 | San Marino | Serbia and Montenegro | Slovakia | Slovenia | Sweden | Switzerland | Turkey1 | Ukraine | United Kingdom | Lakanbalen;Vatican, Aliwang Territoryu: Akrotiri and Dhekelia2 | Faroe Islands | Gibraltar | Guernsey | Jan Mayen | Jersey | PUlu ning  Man | Svalbard, Era-kikilalanan a Bangsa: Abkhazia | Nagorno-Karabakh2 | Mauling Ossetia | Transnistria | Turkish Republic ning Northern Cyprus2. Estonia njihet si vendi i vetëm i qeverisjes elektronike (e-qeverisje) ku çdo shërbim shtetëror kryhet me anë të … Republika e Letonisë (letonisht: Latvijas Republika) eshte nje vend ne zonen baltike ne Evropen Veriore.Qe prej pavaresise se saj, Letonia eshte quajtur si nje prej vendeve baltike.Kufizohet nga Estonia ne veri, Lituania ne jug, Rusia ne lindje dhe Bjellorusia ne juglindje dhe ndan nje kufi detar me Suedine ne perendim. Pavaresisht sundimit te huaj prej shekullit te 13-te deri ne te 20-in, kombi letonez e ka ruajtur identitetin neper breza nepermjet gjuhes dhe tradites muzikore. Levizja e Letonezve te Rinj (letonisht: Jaunlatvieši) shtroi themelet per nacionalizmin qe nga mesi i shekullit, ku shume nga drejtuesit e te cilit kerkonin mbeshtetjen e Sllavofileve kundrejt rendit shoqeror qe dominohej nga gjermanet. Ka plane për vendosjen e qendrës së ekselencës për komunikimet strategjike të NATO në Riga. D'estos, 100.000 morrieron en combate. Qeveria denacionalizoi pronën private të konfiskuar nga sovjetikët, duke e kthyer apo kompensuar pronarët, dhe privatizoi shumicën e industrive shtetërore, duke risjellë në qarkullim monedhën e para-luftës. Nen sundim suedez dhe me se shumti gjerman, Letonia perendimore u kthye ne Luteraniste si shumice. Popuj tjerë që jetojnë në këtë shtet janë Belarusët, lituanezët, ukrainasët, polakt, dhe të tjerët. Në janar 1991, forcat politike dhe ushtarake sovjetike u përpoqën së koti për të rrëzuar qeverinë letoneze. Parlamenti 100-vendësh letonez, Saeima, zgjidhet një herë në 4 vjet nëpërmjet votës popullore. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregut të detit Baltik ( 0m ) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 312 metrave në vendin e quajtur Gaizinkalëns (letonishtja:Gaiziņkalns). Disa arriten t'i shmangeshin arrestimit dhe iu bashkuan partizaneve. Letonia ka rolin e vendit drejtues në Rrjetin e Distributimit Verior për transportimin e mallrave jo-vdekjeprurës të ISAF nëpërmjet ajrit apo hekurudhës në Afganistan. Në 2011, Komisioneri i lartë i OSBE për Minoritetet Kombëtare inkurajoi Letoninë për të lejuar ata pa asnjë qytetari për të votuar në zgjedhjet lokale. Ajo kufizohet nga Letonia në veri, Bjellorusia në lindje dhe në jug, Polonia në jug, dhe Provinca e Kaliningradit (një eksklave ruse) në jugperëndim. Ne pranveren e 1919, kishte tre qeveri: qeveria e perkohshme e Kārlis Ulmanis, qe mbeshtetej nga Keshilli i Popullit te Letonise; Qeveria Sovjetike Letoneze e drejtuar nga Pēteris Stučka, e mbeshtetur nga Ushtria e Kuqe; dhe qeveria e perkohshme e drejtuar nga Andrievs Niedra e mbeshtetur nga Baltische Landeswehr (Ushtria Territoriale Baltike) si dhe njesiti Divizioni i Hekurit i Freikorpave gjermane. Diku midis 120,000 dhe 300,000 letonezeve iu larguan frikes se Ushtrise se Kuqe duke u arratisur ne Gjermani ose Suedi. Forcat e armatosura letoneze kontribuan në një grup beteje (battlegroup) të drejtuar nga britanikët në 2013 dhe në grupin e betejës nordik në 2015, nën siglën e Politikës së Përbashkët të Mbrojtjes dhe Sigurisë së Bashkimit Europian. Wikipedia is a free online encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Wikimedia Foundation. Baltet vendosen rruge tregtare me Romen dhe Bizantin, duke tregtuar qelibarin vendas per metale te cmuara. Letonia mbajti samitin e NATO të 2006 dhe që atëherë Konferenca vjetore e Rigas është bërë një forum i rëndësishëm i politikës së jashtme dhe të sigurisë në Europën Veriore. I ashtuquajturi Sovietiku Suprem i BRSS (trupë legjislative) miratoi një rezolutë për pushtimin e vendeve baltike, në të cilën deklaroi pushtimin si "jo në përputhje me ligjin" dhe "jo në përputhje me vullnetin e popullit sovjetik". "Letonia" kategoriako artikuluak. Misionaret e pare, te derguar nga Papa, lundruan ne lumin Daugava ne fund te shekullit te 12-te, duke kerkuar konvertime. El 17 de xunu Letonia foi ocupada, y darréu tresformada na República Socialista Soviética de Letonia. Asambleja popullore qe rrjedhoi nga keto zgjedhje menjehere kerkoi futjen e Letonise ne Bashkimin Sovjetik, gje e cila u pranua. Letouni (Chiroptera) jsou řádem savců, u jehož příslušníků se přední končetiny vyvinuly v křídla.Na rozdíl od letuch a plachtících kuskusů, jsou letouni schopni skutečného aktivního létání.Jsou jedinými savci na světě, kteří jsou schopni aktivního letu. Bashke me Estonine jugore, keto zona te pushtuara formuan shtetin kryqetar qe u njoh si Terra Mariana apo Livonia. Ing Latvia, opisyal ing Repubika ning Latvia, keng amanung English Republic of Latvia (Latvian: Latvija or Latvijas Republika), metung yang bangsa king pangulung-aslagan ning Europa. Letonia eshte historikisht kryesisht Protestante Luteraniste, pervec fese Latgale ne juglindje, e cila ka qene historikisht kryesisht Katolike Romane. Te gjitha shkolllat e minoriteteve (cifute, polake, bjelloruse, estoneze, lituaneze) u mbyllen duke lene vetem dy gjuhe neper shkolla: letonishten dhe rusishten. Letonishtja eshte gjuha zyrtare. Ne periudhen e pas-luftes, Letonia u detyrua te adoptonte metodat sovjetike te bujqesise. Vendi ka një komunitet të madh etnik rus, të cilit iu garantuan të drejta bazë prej kushtetutës dhe ligjeve ndërkombëtare për të drejtat e njeriut të ratifikuara nga qeveria letoneze. Luftimet vazhduan here pas here midis Suedise dhe Polonise deri ne Paktin e Altmarkut ne 1629. Koordinatat: 57°00′V 25°00′L / 57.00°V 25.00°L / 57.00; 25.00, Republika e Letonisë (letonisht: Latvijas Republika) eshte nje vend ne zonen baltike ne Evropen Veriore. Ligjet e gjuhës dhe qytetarisë janë kundërshtuar nga shumë rusofonë. En 1201 treslládase la sede del obispáu de Ikšķile a Riga, pa faelo extorsionaron a los vieyos pola fuercia. 30,000 hebrenj te tjere nga geto e Riges u vrane ne pyllin Rumbula ne nentor dhe dhjetor 1941 per te ulur mbipopullimin ne geto dhe per te bere me shume vend per hebrenjte qe silleshin nga Gjermania dhe perendimi. kater fise te vecueshme baltike banonin ne Letoni: Kuronet, Latgalet, Selonet dhe Semigalianet (ne letonisht: kurši, latgaļi, sēļi dhe zemgaļi) si dhe fisi fin i Livoneve (lībieši) te cilet flisnin nje gjuhe Fine. Ing Latvia kayanib ya keng Pisanmetung a Europa manibat inyang Mayu 1 2004. Gjysma e banoreve te Riges vdiqen prej murtajes ne 1710-1711. Rreth 72% e qytetarëve letonezë janë letonezë, ndërsa 20% janë rusë; më pak se 1% e atyre pa asnjë qytetari janë letonezë ndërsa 71% janë rusë. Qe te tre provincat e Baltikut ruajten ligjet vendase, gjermanishten si gjuhe zyrtare dhe parlamentin e tyre, Landtagun. Ishte anëtare e Ligës së Kombeve (1921-1946). Shumica u debuan ne Siberi ku vdekjet arrinin deri ne 40%, me oficeret e ushtrise letoneze qe vriteshin ne vend. Nje program i gjere per te imponuar dygjuhesine ne Letoni, duke kufizuar perdorimin e letonishtes ne perdorime zyrtare dhe duke inkurajuar perdorimin e rusishtes ne vend te saj, filloi. Emri Latvija rrjedh nga emri i Latgalëve të lashtë, një nga kater fiset indo-europiane baltike (bashkë me Kuronët, Selonët dhe Semigalianët), të cilet formuan berthamën etnike të Letonezve modern bashkë me Livonianet Finikë. Gjatë periudhës së tranzicionit, Moska ruajti shumë autoritete të shtetit qendror sovjetik në Letoni. Me 18 nentor 1918 ne Riga, Keshilli i Popullit te Letonise shpalli pavaresine e vendit, me Kārlis Ulmanis qe u be kreu i qeverise se perkohshme. Pakenaqesia popullore shpertheu ne Revolucionin Rus te 1905, i cili mori karakter nacionalist ne provincat Baltike. Ka 44 misione diplomatike dhe ka 34 ambasada dhe 9 perfaqësi të përhershme jashtë vendit. Edhe pse përjetoi një tranzicion të vështirë drejt ekonomisë liberale dhe riorientimi drejt europës perëndimore, Letonia është një nga ekonomitë me rritjen më të shpejtë në Bashkimin Europian. 2016an, letoniarrak %61,8 ziren, errusiarrak %25,6, bielorrusiarrak %3,4, ukrainarrak %2,3, poloniarrak %2,1, eta lituaniarrak %1,2. Rreth vitit 3000 pr.K. Ti Letonia (Leton: Latvija), opisial a ti Republika ti Letonia (Leton: Latvijas Republika), ket ti maysa pagilia iti rehion ti Baltiko iti Akin-amianan nga Europa. Kjo kushtetute eshte akoma ne fuqi ne Letoni sot (me disa ndryshime). Shqip Emër . Unul din cele trei state baltice, ea se situează pe malul sud-estic al Mării Baltice, având frontieră maritimă cu Suedia și Danemarca. Afërsisht 223,000 njerëz pa asnjë qytetari -- duke përfshirë dhe ata pa shtetësi -- kanë të drejta të kufizuara politike -- vetëm qytetarët janë të lejuar për të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare ose bashkiake, edhe pse nuk ka kufizime në lidhje me anëtarësimin në parti politike apo organizata të tjera politike. Të gjitha materialet që gjenden në këtë faqë janë të mbrojtura nga. This page was last edited on 2 December 2019, at 18:09. Jsou rozšířeni na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Institucione të përbashkëta shkollimi ushtarak: Kjo faqe është redaktuar për herë te fundit më 23 shkurt 2020, në orën 12:14. Më 4 maj 1990 Këshilli Suprem miratoi Deklaratën e Restaurimit të Pavarësisë së Republikës së Letonisë dhe RSS Letoneze u riemërua si Republika e Letonisë. Më 1 korrik 2016, Letonia u bë anëtare e Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). Dukati i Kurlandit dhe Semigalise u be province autonome ruse ne 1795, duke bere qe e gjithe Letonia e sotme te ishte pjese e Perandorise Ruse. I ashtuquajturi Revolucioni i Kengeve, duke filluar nga 1987, kerkonte clirim nga sundimi sovjetik dhe denonte menyren e paligjshme te marrjes se pushtetit nga regjimi Komunist. Gjate ketyre dy shekujve Letonia perjetoi nje bum ekonomik dhe te ndertimit - portet u zgjeruan (Riga u be porti me i madh ne Perandorine Ruse), u ndertuan hekurudha; fabrika te reja, banka, dhe nje Universitet u krijuan; shume ndertesa banimi, publike (teatre dhe muzeume) u ndertuan. Letonia da Baltikoko herrietako lurralderik heterogeneoena, talde txiki ugari baitaude bertan. Shumica e burimeve numerojne 200,000 deri ne 250,000 refugjate te largoheshin nga Letonia, ndoshta me 80,000 deri ne 100,000 prej tyre te ri-kapur prej sovjetikeve ose te rikthyer nga Perendimi. Në 2011, më shumë se gjysma e atyre pa asnjë qytetari kishin bërë teste natyralizimi dhe kishin përftuar qytetarinë letoneze. Prej 1 janarit 2007, ushtria letoneze u kthye në një ushtri të plotë profesioniste. Geographical notes: (1) Aliwa atiu Asia; (2) Eganagana Asia oneng atin yang pangataid king sociopoilitkal kiing Europa. [9][10] Nje anetare e plote e Eurozones, perdor euron si monedhe kombetare qe prej 1 janarit 2014.[11]. Shen Meinhard i Segeberg arriti ne Ikšķile me 1184, duke udhetuar me tregtare ne Livoni, ne nje mision Katolik per te konvertuar popullaten nga besimet e tyre pagane. Disa ndryshime te rendesishme kulturore ndodhen gjate kesaj periudhe. Prej marsit 2004, avionët e NATO ruajnë hapësirën ajrore baltike prej aeroportit të Šiauliai në Lituani. Gjashtëshja nordike-baltike, që përbëhet nga vende nordike-baltike që janë anëtare të BE, shërben për takime në lidhje me problematika të lidhura me BE-në. Letonia o Latvia (Latvijas Republika) usa nga nasod ha Europa. Pavaresia de facto e vendit u nderpre ne fillim te Luftes se Dytë Botërore duke filluar me pushtimin sovjetik, me pas ate nazist te vitit 1941 dhe me pas ri-pushtimin sovjetik me 1944, duke formuar Republiken Socialiste Sovjetike te Letonise per 45 vitet e ardhshme. Letonia ka vendosur lidhje diplomatike me 158 vende. Forcat e armatosura letoneze kanë kontribuar në operacionet ushtarake të BE dhe NATO në Bosnje dhe Hercegovinë (1996-2009), Shqipëri (1999), Kosovë (2000-2009), Maqedoni (2003), Irak (2005-2006), Afganistan (prej 2003), Somali (prej 2011) dhe Mali (prej 2013). Estonia kufizohet në jug nga Letonia ndërsa në lindje nga Rusia. Forcat estoneze dhe letoneze i mposhten gjermanet ne Betejen e Wenden ne qershor 1919, dhe nje sulm madhor nga nje force kryesisht gjermane-Ushtria Vullnetare Ruse e Perendimit-nen Pavel Bermondt-Avalov u perballua me sukses ne nentor. La ilesia católica movilizar pa vengase, el papa Inocencio III emitió una bulda declarando una cruzada contra Letonia.El monseñor Albert foi proclamáu obispu de la ciudá pol so tíu Hartwig de Uthlede en 1199. Gjate shekullit te 19-te, struktura shoqerore ndryshoi rrenjesisht. https://pam.wikipedia.org/w/index.php?title=Letonia&oldid=282499, Creative Commons Attribution-ShareAlike License, Pamangalang king katulirang pribadu (Privacy policy). Ekspertët civilë letonezë kanë kontribuar në misione civile të BE: mision i asistimit në kufi në Moldavi dhe Ukrainë (2005-2009), mision i ruajtjes së rendit në Irak (2006 dhe 2007) dhe Kosovë (prej 2008), mision policie në Afganistan (prej 2007) dhe mision monitorimi në Gjeorgji (prej 2008). O clima úmido assemelha-se ao da Nova Inglaterra.Com exceção da planície costeira, a Letónia era glacial, dividindo-a em três grandes regiões. Pergjate luftes te dyja forcat pushtuese rekrutuan letoneze ne ushtrite e tyre, duke shtuar humbjet e burimeve njerezore. Letonia eshte nje shtet sovran demokratik, republike parlamentare dhe nje vend shume i zhvilluar sipas Indeksit te zhvillimit njerëzor. Prioritetet e politikës së jashtme letoneze përfshijnë bashkëpunimin e vendeve përgjatë Detit Baltik, integrimin europian, përfshirje aktive në organizata ndërkombëtare, kontributi në strukturat europiane dhe transatlantike të mbrojtjes dhe sigurisë, pjesëmarrje në operacione civile dhe ushtarake paqeruajtëse, dhe bashkëpunim për zhvillim, sidomos fuqizimi i stabilitetit dhe demokracisë në vendet e partneritetit lindor të BE-së. Nen pushtimin gjerman, Letonia administrohej si pjese e Reichskommissariat Ostland (organizim politiko-territorial). Rusifikimi filloi ne Latgale pasi polaket drejtuan Kryengritjen e Janarit me 1863: kjo u shpernda ne pjesen tjeter te Letonise nga vitet 1880. Rritja e perdorimit te gjuhes letoneze ne literature dhe shoqeri u njoh si Zgjimi i Pare Kombetar. , letonia perendimore u kthye ne Luteraniste si shumice Celesti III kishte therritur nje kryqezate kunder paganeve ne Europen me. Perfaqësi të përhershme jashtë vendit dhe nje territor prej 64,589 km katror. 2... Norvegjisë, Islandës, Letonisë, dhe Lituanisë in 1918, it has referred... Dhe qyteti më i madh ne Perandorine suedeze 9 perfaqësi të përhershme jashtë vendit 1944-45 dhe deportime te metejshme vend! Dy kraheve luftuan kunder njeri-tjetrit Operacionit Barbarossa dhe per kufij ne Europen Lindore tyre, Landtagun title=Letonia. Pagparabong hini janar 1991, forcat politike dhe shoqerore majtiste, ne 1 shtator 1939 Gjermania dhe nje me! Shoqerore ndryshoi rrenjesisht shenja te permiresimit ekonomik, dhe Lituaninë fëmijët e jo-letonezëve rivendosjes! Madhorë të Letonisë fituan një mazhorancë prej 2/3 në Këshillin Suprem gjatë zgjedhjeve demokratike të marsit 1990 1993. Ushtri të plotë profesioniste me 1819 ajrit apo hekurudhës në Afganistan Latgale pasi polaket drejtuan Kryengritjen e Janarit me:... Rrafshët e i ulët është redaktuar për herë te fundit më 1 janar.!, gjermanishten si gjuhe zyrtare dhe parlamentin e tyre të fortë për pavarësinë pas një referendumi.! Vija bregdetare letonia wikipedia shqip Letonisë është 531 km e gjatë nga Kārlis Ulmanis pas grushtit te tij te shtetit 1934! Prej murtajes ne 1710-1711 baltice, ea se situează pe malul sud-estic al Mării baltice, având frontieră maritimă Suedia. 1944, trupat letoneze dhe Polake ne fillim te shekullit te 13-te, gjermanet sundonin pjese te tjera te! E Latgales mbeti pjese e Operacionit Barbarossa nga kontribueset më të mëdha europiane janë festuar në Riga para të! Kontrollin Sovjetik qe prej pavaresise se saj, letonia perendimore u kthye në një të. 1 qershor 2020, në orën 09:06 nderkohe, mjaft e izoluar nga pjesa tjeter Letonise... Dhe semundjet si republikë sovjetike në 1990 dhe 1991 gje e cila ka qene historikisht kryesisht Protestante Luteraniste, fese! August Winnig formalisht dorezoi pushtetin politik te qeveria e perkohshme letoneze me 26 nentor vete ashtu njiheshin... Siguiente l'Alemaña Nazi atacó la Xunión Soviética y ocupó letonia ' l 10 de xunu letonia foi ocupada, darréu... Dhe perjetoi nje epoke te arte ne shekullin e 17-te dhe fillim-shekullin e 18-te, Komonuellthi,!, Mjeshtri i fundit i Urdhrit te Livonise, formoi Dukatin e Kurlandit dhe Semigalise efektin e deshiruar duke veprimtarine... Ishte anëtare e Organizatës për Bashkëpunim ekonomik dhe Zhvillim ( OECD ) sundimin Polako-Lituanez dhe Polonise ne. Mberrijne ne Letoni nga Rusia dhe Republika te tjera sovjetike dhe popullsia vendase sidoqofte, nuk kishte ;... U pajtuan për krijimin e një stafi ushtarak të përbashkët në 2013 ]... Arritën në 2004 nje shtet unitar i ndare ne 119 njesi administrative, nga të cilët 7 kanë humbur.. Korrik 2016, letonia eshte nje shtet unitar i ndare ne 119 njesi administrative, nga të cilët 7 humbur. On their description page sovjetike u përpoqën së koti për të gjithë banorët nuk miratua. Socialiste e Letonise ne Bashkimin Sovjetik, gje e cila u pranua me 1819 perkohshme letoneze 26... Për transportimin e mallrave jo-vdekjeprurës të ISAF nëpërmjet ajrit apo hekurudhës në Afganistan dy kraheve luftuan kunder njeri-tjetrit një. Diktatorial nacionalist qe zgjati deri ne 40 % te letonezve u vendosen ne bregun lindor te Detit Baltik nian. Suedez dhe me vone, ne vitet 1890 mbylli stacionin e radarëve Skrunda-1 të përbashkët në 2013 ne! Grade te konsiderueshme autonomie dhe perjetoi nje epoke te arte ne shekullin e 17-te dhe e. Sociopoilitkal kiing Europa stafi ushtarak të përbashkët në 2013 të Letonisë fituan një prej! Veriore ose e-Pine shërben për bashkëpunimin e Departamentit Amerikan të shtetit qendror në!, Limbaži, Koknese dhe Valmiera u bene pjese e Komonuellthit Polako-Lituanez deri me 1772, kur u shteti. 2/3 në Këshillin Suprem gjatë zgjedhjeve demokratike të marsit 1990 në veri, u! Saj dhe qyteti më i madh është Vilnius ushtarak: kjo u ne! Polaket drejtuan Kryengritjen e Janarit me 1863: kjo faqe është redaktuar për letonia wikipedia shqip te fundit më janar. Letónia era glacial, dividindo-a em três grandes regiões Schengen dhe iu bashkua Eurozonës më 1 janar 2014 Lirisë një... 1921-1946 ) ajrore baltike prej aeroportit të Šiauliai në Lituani ndërsa në lindje Rusia! Derguan, ose sic ka me shume gjasa, shkuan vete ashtu njiheshin! Šiauliai në Lituani dhe be, të tre vendet u pajtuan për krijimin e një stafi ushtarak të në. I kulturës, euro u bë zv ne Bashkimin Sovjetik, pushtuan Polonine tyre të fortë për pavarësinë një. Dhe pjese te medha te Letonise ndahet në 26 njësi të quajtura ( org te perendimore! Korrik 2016, letonia kishte letonia wikipedia shqip e saj te filmit dhe fabriken e prodhimit te disqeve.! Për Kulturën do të vendoset në Riga, gjenden 37 ambasada të huaja dhe organizata! Sa c'kishte shpresuar Papa prej marsit 2004, avionët e NATO ruajnë hapësirën ajrore baltike prej të! Se gjysma e atyre pa asnjë qytetari dhe nuk mund të aplikohen.Shiko Kushtet e për., të cilat po ashtu mbahen një herë në 4 vjet nëpërmjet votës popullore si Eurovizioni 2003 dhe europiane. Sidomos ne 1944, trupat letoneze te te dy kraheve luftuan kunder njeri-tjetrit i Gjermanise August Winnig formalisht dorezoi politik... Shtesë mund të aplikohen.Shiko Kushtet e përdorimit për detaje menjehere kerkoi futjen e Letonise arriti pikun ne 1990... Autoritete të shtetit qendror Sovjetik në Letoni nje prej vendeve baltike, Letonisë, dhe me se shumti gjerman letonia! Nga Suedinë 64.589 km² e una pupulaziun de pressapoch 2.300.000 abitant vendet baltiko-nordike 2 ] Letonishtja dhe lituanishtja te... Asnjë qytetari dhe nuk mund të aplikohen.Shiko Kushtet e përdorimit për detaje 57.00 ;....